Calendar

Pewaukee Yacht Club’s social and racing schedules are carefully crafted during the offseason by board members and fleet captains. Below is the calendar for our individual fleets and PYC club events.

Printable 2019 Race and Social Schedule

Loading Events

Events for June 2019

Events Search and Views Navigation

Event Views Navigation

Calendar of Events

Calendar of Events
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday

Class A: R-1/2; RC #10; 2:00

New Members Party

Class C: R-1; RC #11; 10:00

Class MC: R-1; RC #11; 10:05

Class E: R-3/4; RC #3; 2:00

Class X: R-2 (West); RC #6; 10:00

Class C: R-2; RC #6; 10:00

Class MC: R-2; RC #6; 10:05

Class X: T-1; RC #FS; 6:30

Class A: T-1; RC #13; 6:30

Opti: R-1/2/3; 6:00

Laser: R-1; RC #FS; 6:00

Class M17: T-1; RC #7; 6:30

Class E: T-1; RC #7; 6:30

Class C: T-1; RC #7; 6:35

Class MC: T-1; RC #7; 6:40

Class M17: R-3/4; RC #16; 6:00

Wine & Wings, Talons & Tito’s, Beaks & Beer

PLSS: PLSS Orientation; PYC (V)

Class E: R-5/6; RC #1; 2:00

Cheeseburger in Paradise

Class X: R-3; RC #8; 10:00

Class A: R-3/4; RC #2; 2:00

Class C: R-3; RC #12; 10:00

Class MC: R-3; RC #12; 10:05

3

Class X: T-2; RC #FS; 6:30

Class A: T-2; RC #5; 6:30

Opti: R-4/5/6; 6:00

Laser: R-2; RC #FS; 6:00

Class M17: T-2; RC #11; 6:30

Class E: T-2; RC #11; 6:30

Class C: T-2; RC #11; 6:35

Class MC: T-2; RC #11; 6:40

Kids Fisheree

Happy Hour 4:30 to 7:30

Class M17: R-5/6; RC #14; 6:00

Class C: MIR; LBYC (B)

Laser: Island Bay Regatta; IBYC

PLSS: Opti Drop Off / Equip Check; PYC (V)

Class E: R-7/8; RC #1; 2:00

Class X: R-4/5; RC #5; 9:30

Laser: Island Bay Regatta; IBYC

PLSS: Instructor Orientation; PYC (V)

Class A: R-5/6; RC #15; 2:00

Class C: R-4; RC #13; 10:00

Class MC: R-4; RC #13; 10:05

10

Class X: T-3; RC #FS; 6:30

Opti: R-7/8/9; 6:00

Laser: R-3; RC #FS; 6:00

Class C: C-Scow Nationals; PYC (V)

Class C: C-Scow Nationals; PYC (V)

Class C: C-Scow Nationals; PYC (V)

C-Nationals Dinner Event

Opti: Junior Olympic Regatta; WCSC

Class C: C-Scow Nationals; PYC (V)

Opti: Junior Olympic Regatta; WCSC

PLSS: First Day of Sailing School; PYC (V)

Opti: Junior Olympic Regatta; WCSC

Class X: T-4; RC #FS; 6:30

Class X: QUINT; NLYC (N)

Opti: R-10/11/12; 6:00

Laser: R-4; RC #FS; 6:00

Class X: QUINT; NLYC (N)

Class MC: MCSA Masters; KYC

Class M17: T-3; RC #3; 6:30

Class E: T-3; RC #3; 6:30

Class C: T-3; RC #3; 6:35

Class MC: T-3; RC #3; 6:40

Opti: Lake Country Opti; PYC (V)

Class MC: MCSA Masters; KYC

Class A: A-Scow Nationals; MYC (H)

Private Event

Class M17: R-7/8; RC #6; 6:00

Class MC: MCSA Masters; KYC

Class A: A-Scow Nationals; MYC (H)

Private Event

Class E: R-9/10; RC #1; 2:00

Class X: R-6; RC #8; 10:00

Class MC: MCSA Masters; KYC

Class A: A-Scow Nationals; MYC (H)

Class C: R-5; RC #10; 10:00

Opti: Lake Beulah Sailing School; LBYC (B)

Class X: TRAP; PLYC (X)

Class X: TRAP; PLYC (X)

Laser: R-5; RC #FS; 6:00

Class X: Lake Country X Clinic; PYC (V)

Class X: Lake Country X Clinic; PYC (V)

Opti: Lake Country Opti; NLYC (NO)

Happy Hour 4:30 to 7:30 / Trivia Night

Class M17: R-9/10; RC #15; 6:00

Class MC: Wisconsin Championship; LBYC (B)

Laser: Great Lakes Championship Regatta; CCYC

Private Event

Class E: R-11/12; RC #12; 2:00

Class X: R-7; RC #2; 10:00

Class MC: Wisconsin Championship; LBYC (B)

Laser: Great Lakes Championship Regatta; CCYC

Class A: R-7/8; RC #9; 2:00

Class C: R-6; RC #14; 10:00

1

Class X: T-5; RC #FS; 6:30

Opti: R-13/14; 6:00

Opti: T-;

PLSS: No Classes; PYC (V)

4th of July Picnic, Games & Fun Race

Class X: R-8; RC #0; 10:00

Class C: R-7; RC #10; 10:00

Class MC: R-5; RC #0; 10:05

Happy Hour 4:30 to 7:30

Class M17: R-11/12; RC #9; 6:00

Class E: R-13/14; RC #14; 2:00

Joe Barker Rocks the Shrimp Boil

Class X: R-9; RC #5; 10:00

+ Export Events