12.jpg

 

Judging Notes

Head Team Judge - the bolded individuals listed are the head of the judging team. They have overall responsibility for the management, conduct, and judging of each sanctioned race assigned to their team.

Each head judge must also be sure that all team members be present on the assigned dates.  In the event a head team judge cannot make a judging date, the head team judge is responsible for finding another head judge from any other team.



Chief Judges: Mark DeGuire, Rick Roy
Race & Regatta: Chris Allen, Mark Isabell
Scoring: Mark Isabell
Race Officer Manual:
   
Click here for manual.
  

 

 

 

 

Team # Team Members Judging Dates

TEAM 0 

Dex
Dave Barry
Mike Boland
Stu Kotovic
Chris Utz
John Troudt
Toby Stubbs
Brad Winquist
Chris Allen
6/8, 7/6, 7/28, 8/10
     

TEAM 1 

Wally Schwarting
Bob Schieble Sr.
Max Schieble
Peter Friend
JP Friend
Jim Adler
Nick Anderson
Mike Kaerek
Kent Jones
Mark Conley
Bill Bischoff
Alec Bischoff
Charles Pittelkow
5/21,6/11, 6/17, 6/25, 7/4, 7/30, 8/26, 9/4
     

TEAM 2 

Dick Gutenkunst
Paul Good Jr.
Eric Good
Joyce Gutenkunst
John & Lesa Gutenkunst
Matt & Charlotte Peterson
Fred Weber
Jim Rehberger
Tom Beckes
Morgan Gutenkunst
Roger Brook
Donna Brostrom
Jack Kunkel

6/4, 7/2, 7/23, 9/3
     

TEAM 3   

Will Perrigo

Rob Perrigo
John Haumschild
Brian Haumschild
Chuck Kotovic
Scott Banholzer
Tom Frank
Cindy Frank
Susie Sternkopf
Hans Meyer

5/20, 5/29, 6/15, 8/6

     

TEAM 4 

Dan Quiram
Scott Stroud
Steve Boemer
David Koch
Glen Kulkoski
Pete McCormick
Greg Riemer
Jim Walker
Sam Riemer
5/27, 6/10, 7/8, 9/2
     

TEAM 5 

Bob Schieble Jr.
John Ruf
Deb Gluek
Bill Burns
Bill Bachman
Tom Frentzel, Jr.
Jason Steiner
Bill Bruss
Devin Wolf
Stephen Kiss

   

6/1, 6/23, 6/29, 7/20, 8/12
     

TEAM 6 

Jeff Seeboth
Barb Seeboth
Phil & Barb Salstrom
Olaf Harken
Lori Peterson
Rick & Megan Wilfert
Neil & Heather Evans
Pat Holloway
Ron Troy
Bob Stoltz
5/29, 6/2, 7/2, 8/3
       

TEAM 7 

Ty Gutenkunst
Kevin O'Malley
Kathy Gutenkunst
Nadine O'Malley
Joan Koenig
Tom & Ruth O'Malley
Rick & Heidi Wilkinson
Glen O'Malley
6/3, 6/24, 7/7, 9/2
     

TEAM 8 

Drake Sprinkman
Cody Ziegler
Barbie Sprinkman
Tom Fritz
Cindy Ziegler-Fritz
Ron & Sandy Dries
Chance Dries
Adam O'Malley
Julie O'Malley
Matt Parker
 5/20, 6/30, 8/5, 8/26
     

TEAM 9 

Tom Hyslop
Tom Sweitzer
Jon Just
Mike & Deb Krech
Mark & Terri Isabell
David Buckley
Rick Buckley
Joe Barker
John Miller
Mike & Conni Rettie
5/28, 6/16, 7/1, 8/13
     

TEAM 10 

Tobin Tornehl
Red Tornehl
Carl & Sarah Spencer
Todd & Sally Wozniak
Joby Boland
Heidi Schweda
  
5/28, 6/9, 7/1, 9/4
     

TEAM 11 

Rick Roy
Coco Roy
Fred & Patty Galante
Pete & Nancy Feichtmeier
John & Katy Thomas
Tom & Helene Meyers
Holly Nelson
Jeff & Jackie Baker
 
5/27, 6/17, 6/22, 8/5, 9/3
     

TEAM 12 

Mark DeGuire
Todd Haines
Mary Carol DeGuire
Gary & Sue Rechcygl
Jim Knutson
Jeffrey Eineichner
Bill Rajki
Mark & Karin Kultgen
Craig Parker
   
6/4, 6/18, 7/30, 8/13, 9/4
      

TEAM 13 

Bob Biwer
Matt Weber
Jamie Klauser
John Stark
Dick & Joan Nowacki
Mike Kaiser
Jim Schroeder
Kevin Boemer
Mitch Olig
Mark & Karen Cooper
Peter Ogden

 

6/10, 6/13, 7/8, 7,27, 8/27
      

TEAM 14 

Brian Henke
Steve Halaska
Howard Halaska
Ted Tornehl
Gary & Joanne Wegner
Ric Sternkopf
Geoff Ackley
Mark Schaubel

  

6/3, 7/21, 8/27
       
TEAM 15 
AJ Schweda
John Lieber
David Driscoll
Tommy Driscoll
Dan Halaska
David Halaska
Curt Larson
J.P. Burkwald
Bruce & Sue Davidson
5/26, 6/11, 7/9, 8/1
        

TEAM 16 

Jeff Niedziela
Augie Barkow
Eric Price
Tim & Heidi Frank
Win & Margaret Hollister
Richard & Nancy Niedziela

5/29, 7/4, 7/9, 8/4