E Fleet

E Fleet

E Fleet Captain

Chris Lieber


National E-Scow Association

E Fleet Results

Boat #Owner/SkipperYacht NameCrew
V-2Eliza AudleyCaprice
V-7David DriscollWhale'nTom Driscoll, JP Burkwald
V-11JP/Peter/Lizzy FriendRockhopperLizzy & Peter Friend, Alec Bischoff, Gavin Burkhart
V-13Richard GutenkunstAbsolut Bad Frog EJim Lotz, Fred Weber, Dawn Lotz
V-15Eric GoodStill BuzzinnFritz Good, Lindsay Good, Cody Ziegler
V-23PJ FeichtmeierKrEatureJoey Feichtmeier, Jordan Fritz, Andy Colombe, Alex Deguire
V-27Matt PetersonEpeteCharlotte Peterson, Miles Clark
V-36Mitch Moylan / David PerrigoCraig Heinze, Julie Moylan
V-37Augie BarkowWagonJeff Niedziela, AJ Schweda
V-49Jeff SeebothMulePat Holloway, Sarah Seeboth, Megan Wilfert
V-50Drake SprinkmanJank-E
V-61Chris Allen / Nick ClemenceSneak-ECharlie Allen
V-66Christian SpencerRoute 66Carl & Sam Spencer
V-102Mark Isabell / Peter OgdenStra-tee-ger-eeSteven Boemer, Peter, Molly & Henry Ogden
V-115Todd HainesThunder BunnyKim Haines, Catherine Haines
V-123David BuckleyStray Cat
V-170Chris LieberTitoJoby Boland, Dave Decker
V-220Joey BiwerFins UpAndy Biwer, Sam Kultgen
V-505Rob ConleyTy Gutenkunst, Lesa Gutenkunst
V-511Tobin TornehlGloryRed Tornehl, Max Schieble
V-736Matt SchmidtUnruly PlatypusRebeccah Schmidt, Patti Kurtz
V-800Doug MillsWhite KnucklesTy Gutenkunst, Glen Ackley
V-955Bill Goggins/Bill LieberOhanaJim Gluek
TrophyAwarded For:NumberSkipper/Owner
Walter GiljohannRace 1V-736Matt Schmidt
Stingray ChairRace 2V-37Augie Barkow
R. Biersach MemorialRace 3V-995Bill Goggins/Bill Lieber
C. H. StarkeRace 4V-11JP Friend
Waukesha BeachRace 5V-220Joey Biwer
E. R. Steinman JugRace 6V-736Matt Schmidt
O'Malley 4th of JulyRace 7V-37Augie Barkow
HaseRace 8V-11JP Friend
ThurnerRace 9V-11JP Friend
PetersonRace 10V-37Augie Barkow
H. A. Lentz MemorialRace 11V-220Joey Biwer
Klauser FamilyRace 12Not Sailed
Sawyer FamilyRace 13Not Sailed
Tugboat AnnieRace 14Not Sailed
Arnold Meyer MemorialSeason ChampionV-37Augie Barkow
Waukesha Foundry2nd PlaceV-511Tobin Tornehl
Jill Nelson3rd PlaceV-736Matt Schmidt
Thiele Girl Crew4th PlaceV-800Doug Mills
Seeboth FamilyPre-Season Tune UpV-32Joey Feichtmeier
E. Zinn MemorialBest Regatta PerformanceV-37Augie Barkow
B. WenningerConsolationNot Sailed
Adam Seeboth1st Place TwilightV-220Joey Biwer
Rechcygl FamilyStay at HomeNot Sailed
Coleman NorrisMemorial Day SeriesV-736Matt Schmidt
Coleman NorrisLabor Day SeriesV-511Tobin Tornehl
Championship CrewChampion CrewV-37AJ Schweda, Jeff Niedziela
Sawyer FamilyYouth ChampionV-11JP Friend